DİREKSİYON DERSİ;Özel direksiyon dersi denince akla birebir eğitim yani hoca ve hocanın özel donanımlı aracı gelmeli.
Bize telefonda sık sorulardan bazılarıda aşşağıda cevapları ile bulabilirsiniz.

ilk önce akan trafikte araç kullana bilirmiyim?
Ben hiç birşey bilmiyorum,ben yapabilirmiyim bilmiyorum?
İstanbul trafiği çok yoğun ve çok stres yapıyorum?
Ben bu sorunu özel ders alarak çöze bilirmiyim?
Eşim den abimden,babamdan,öğrenmeye çalışıyorum ne kadar doğru?
iş yerinden araç kullanmamı istiyorlar kısa zamanda bu işi çöze bilirmiyim?
Otomatik vites dersi mi alsam manuel mi?
Manuel vitesle otamatik arabanın arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

İlk önce akan trafikte araç kullana bilirmiyim?
Evet akan trafikte araç kullanamam yada ben araç kullanmam gibi önyargılı olmayın lütfen.
Araba kullanak öğrenmek demek değildir!Araçla bütünleşme bir vücut olabilme halidir nasılmı?
Melekeleşmiş refleksler boyutuna gelebilme halidir.Araba ile bir bütün olup alışkanlık edinmiş el ayak göz koordinasyonu kurulmasıdır.
Elbet te bu alışkanlık haline gelebilmek içinde eğitimlerimizin kesintisiz başladığınızda günlük olarak pratiklerinizi uyguladığınızda her gün biraz daha geliştiğinizi görecek,hissedecek ve inanacaksınız.

Ben hiç birşey bilmiyorum,ben yapabilirmiyim bilmiyorum?
 Evet yapacaksınız.eğitimlerinizi düzenli ve sabırla uygulamalarınıza kararlılığınıza sadık kalırsanız kesinlikle yapabilirsiniz..bu zaman kadar eğitimini düzgün almış hiç kimseyi görmedimki yapamadım desin..Milyonlarca insan yapabiliyorsa senin eksiğin ne?
 Söyleyeyim..yada denemedin!!!,,,denedin( arabayı kullanmayı bile ama öğretmeyi bilmeyen biri ile) ilk seferde bi aksilik yaşadın,yada benim cesaretim yok dedin önyargıyla bu olaya heves bile etmedin.
Burdan ne söylenirse söylensin denemeden asla bilemiyeceksin en azından bir defa olsun dene ..

İstanbul trafiği çok yoğun ve çok stres yapıyorum?
Haklısın yeni başlayan yada bilmeyen bir kişi için gerçekden ürkütücü.Hızlı bir ortam var ve bir okadarda kalabalık.Resmen kurtlar sofrası gibi.İşte bu yüzden kurtlar sofrasında kuzu gibi olmamak için onların arasınde eğitim almalısınız.Eğitimi aldıkca sizde onlar gibi aktif ve o ritme uyum sağlaya bilirsiniz.

Ben bu sorunu özel ders alarak çöze bilirmiyim?
 Kesinlikle çözersiniz.biz bu zamana kadar tecrübelerimize dayanarak söylüyoruz çok kişi özel eğitimle çözdü.Yine diyoruz deneyin lütfen..

Eşim den abimden,babamdan,öğrenmeye çalışıyorum ne kadar doğru?
Kesinlikle eğitimciden almalısınız.onlar size ancak arabayı sürmeyi öğrete bilirler belki ama trafiği ve trafiğin akışına ayak uydurmayı öğretemezler.Boş yerlerde araba kullandıra bilirler,fakat arabayla trafiğe çıkartmaya çalıştıklarında da ister istemez yanınızdaki kişi gerilebilir istemesede size bu gerginliği yansıta bilir.Siz zaten bilmemenin verdiği gerginliği yaşarken birde o kişinin gerildiğini hissederseniz gerginliğiniz iki katlanacak gerçekden içinden çıkılmayacak ruh haline girecek,reflekslerinizi kontrol edemeyeceksiniz.
Bakış açınızı olumsuzlaştırmış,ben yapamıyorum psikolojisine girecek belkide tamamen yapmayacak yada öğrenim süreniz uzayacaktır.

iş yerinden araç kullanmamı istiyorlar kısa zamanda bu işi çöze bilirmiyim?
Evet çok kısa zamanda çözmenize yardımcı olacağız.Düzenli bir eğitimle kesinlikle olmayacak diye bir şey yok.Sizin durumunuzda çok kişi bize geldi ve şu an trafikte huzurlu ve güvenli sürücü oldular.

Otomatik vites dersi mi alsam manuel mi?
Öncelikle arabanız otomatikse otomatik vites ,manuel se manuel vites dersi alın.Eğer araç almamışsanız önce manuel araba almaksa niyetiniz tabiki manuel vites eğitimi alın.otomatik vites araba almayı düşünüyorsanız tabiki otomatik vites dersi daha kısa sürüyor otomatik vites dersi alın..Araç almadan ders alayım yapabiliyormuyum diyede kendinizi test edebilirsniz. Bu test sonucundada hagi aracı alacağınıza karar verebilirsiniz..

Manuel vitesle otamatik arabanın arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir?
Manuel vites derslerimiz debriyajı kişinin anlayıp el ayak koordinasyonunu hayata geçirebilmesi biraz zaman almaktadır. o yüzden manuel vites dersleri otomatik vitesden biraz daha ders seansları 3 seans kadar fazla olmakta.
   Çünki arabanın sizden talepleri var,durduğunuzda bire gel,kalkarken kavrama yap,yavaşladığında vitesi küçült,hızladığında vitesi büyüt,yokuş yukarı el freni ile kalk,park yaparken kavrama noktasında yarım debriyajla hareket ver gibi..
Otomatik vitesde ise araç senden birşey istemiyor tüm vites değişimlerini kendi yapıyor geri kayma yapmıyor istop etmiyor sen sadece gaz fren ve direksiyon üçgenini yolun durumuna trafiğe göre uyum sağlıyorsun o kadar..
 

Direksiyon dersi;..İstanbul trafiğinde araba kullanmak,trafikteki yol arkadaşlarınıza uyum sağlaya bilmek,reflekslerinizi ve psikolojinizi uyum içinde tutabilmek için eğitim almanız sizin yararınıza olacaktır.Trafikte huzurlu güvenli sürücü olmak için sizin zihninizde soru işareti olmadan yani kuruntulu olmadan, tamamen alışlanlık edinilmiş reflekslerinizin melekeleşmiş boyutudur.Bu boyuta erişebilmek belli pratiklere dayanır.Pratikleriniz düzenli ve disiplinli çalışma sonucunda gerçekleşir.iki üç günde bir eşle dostla yapılan yarımşar yada birer saatlik çalışma ile olmaz..Kişi kronikleşir hep aynı döngü içerisinde kalırsınız..Başladığınız günden itibaren her dersde bir basamak çıktığınızı kendinizde hissedeceksiniz .Çünki artık alışkanlık edinme boyutuna doğru gidiyorsunuz..Bu sizin bilgisayar klavyesini ilk kullandığınız anla şimdiki kullanma halinize benziyor..Arkadaşlar araba kullanmak o kadar sandığınız kadar zor bişey değil..Kurallar olduğu kadar kalıbı olmayan bir öğretim yada öğrenim dir.Trafikte arabanızla bir vucut haline geldiğinizde her türlü şarta aracınızla uyum sağlaya bilirsiniz.

         Benim gözlemlediğim tecrübelerime dayanarak söylüyorum manuel araba kullananlar 7 seansda otomatik kullananlar ise 5 seansta trafikte tek başına gezebilir konuma geliyorlar.Günümüz istanbul trafiğinin yoğunluğunu düşünürsek bir yerden bir yere ulaşmak zor oluşundan dolayıda eğitimi ikişer saatden yapmamız gerekiyor.Çünki hoca öğrencinin bir araya gelmesi ilk saatin öğrencinin heyecanını bastırmasıyla geçmesi, trafiğin yoğunluğu eğitimdeki verimi düşürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>